Zegarki Garmin serii Fenix 6 zarządzanie energią – ulga dla akumulatora

 

Dziś krótko o tym jak sprawić ulgę dla naszej baterii oraz wycisnąć ostatnie soki z zegarka aby ten działał jak najdłużej w rezultacie odciążając baterię i minimalizując ilość cykli ładowania, które to z kolei mają spory wpływ na żywotność akumulatora.  Pisałem już gdzieniegdzie i powtórzę raz jeszcze fakt bulwersujący mnie w kwestii zegarków Garmin. Dlaczego firma nie wymienia nam akumulatorów w kilkuletnich zegarkach lub nie sprzedaje baterii ?? W efekcie 4-5 letnie zegarki nierzadko działają 50% swojego pierwotnego czasu na jednym ładowaniu. Radzić z tym problemem możemy sobie na dwa sposoby; pierwszy na własną rękę wymieniać baterie w zegarku Garmin na ich zamienniki kiedy przyjdzie już na to czas a drugi oszczędnie eksploatować oryginał zmniejszając ilość cykli ładowania i  przedłużając jego działanie. 

Najnowsze zegarki Garmina mają szereg usprawnień związanych z systemem zarządzania energią. Część z nich z ogromnym powodzeniem można dostosować do jak najdłuższego działania zegarka na jednym ładowaniu. 

Jedna z ciekawszych rzeczy, zegarki serii Fenix 6 o czym wie niewiele osób posiadają jedną zupełnie nową przydatną funkcję, lekko ukrytą w gąszczu opcji. Mianowicie pozwalają na całkowite wyłączenie ekranu w czasie trwania aktywności, co daje nam +10 godzin do ogólnego czasu działania zegarka podczas uprawiania sportów. Ogromnie ubolewam, że funkcja ta nie dotyczy całościowo urządzenia również w trybie zegarka, chętnie bym z niej korzystał.  Funkcje można aktywować w dowolnej aktywności jakiej używamy a jej działanie polega na całkowitym wyłączeniu wyświetlacza i włączenie go tylko w sytuacji wykrycia gestu ręki oraz naciśnięcia dowolnego przycisku. Całość działa przyzwoicie a funkcja gestu w tym przypadku sprawdza się dobrze. O tyle o ile gest ręki włączający podświetlanie zegarka ma w mojej opinii słaby sens, ponieważ za często aktywuje podświetlanie nocą przypadkowo czy podczas prowadzenia samochodu (zmora) o tyle w czasie aktywności włączenie tarczy nawet przypadkowe nie bywa już tak irytujące. Wyłączenie ekranu w czasie aktywności daje spore wytchnienie dla baterii i obniża pobór energii  przede wszystkim w sytuacji kiedy używamy mapy lub pól nawigacji wymuszających ciągłe odświeżanie ekranu i wyświetlanie skomplikowanych map. 

 

Jak wyłączyć ekran w zegarku Garmin Fenix 6 

 

Instrukcja krok po kroku. 

Fenix 6 zarządzanie energią garmin fenix 6 wyłączenie ekranu

 

 1. Menu zarządzanie zasilaniem / tryby zasilania

Tworzymy nowy tryb zasilania „dodaj nowy” lub możemy też edytować istniejący. Nazwę podajemy jaka nam pasuje np. „Scr off” i przechodzimy do ustawienia parametrów trybu zasilania. Nie będę opisywał  wszystkich ustawień nas interesuje jedno „Wyświetlanie” – wybieramy „Wygaszenie”. 

2. Przechodzimy do menu „Aktywności i aplikacje” i wybieramy aktywność, którą chcemy zmodyfikować tak aby wyłączała ekran w czasie jej trwania np. „Bieg”.

3.  Dalej w aktywności wybieramy „ustawienia bieg” a następnie „Tryb zasilania” i w nim wybieramy stworzony wcześniej tryb zasilania „Scr off”.  

Od tej chwili za każdym razem kiedy skorzystamy z tej konkretnej aktywności, zegarek po około 6 sek wyłączy ekran do czasu ponownego aktywowania go przyciskiem bądź gestem ręki. To samo możemy ustawić dla każdej innej aktywności, której używamy. 

 

Co jeszcze możemy zrobić aby nasza bateria napędzała zegarek jak najdłużej ? 

 

 

Wyłącz Wifi

 

W sytuacji kiedy mamy zegarek na stałe sparowany z telefonem oraz włączone powiadomienia poprzez bluetooth w zupełności możemy pozbyć się funkcji synchronizacji poprzez Wifi

Menu Wifi / stan wyłączono

 

Tarcze zegarka

 

Nie wszyscy mają tego świadomość ale istnieją tarcze, które szczególnie mocno potrafią drenować baterie naszego zegarka. Warto mieć to na uwadze. Jeśli dana tarcza pozwala np. wyłączyć pola sekundowe oraz wszelkie inne często aktualizowane co sekundę pola danych jak choćby puls warto również ich nie włączać. Im częściej aktualizują się dane tarczy a co za tym idzie odświeża ekran tym gorzej.  

 

Tryb oszczędzania baterii

 

To mocne narzędzie ze sporymi możliwościami.  Przede wszystkim kiedy nie korzystamy z zegarka w nocy a nie zależy nam na rejestracji dość zresztą wątpliwych wyników parametrów snu oraz pulsu czy synchronizacji z telefonem, powiadomień itd. warto również ustawić sobie menu: Oszczędzanie baterii  / podczas snu na włączony.

Fenix 6 zarządzanie energią

W takim przypadku zegarek w czasie ustawionym jako pora snu przejdzie w tryb oszczędzania i wyłączy w zależności od wybranych opcji w menu: zarządzanie zasilaniem / oszczędzanie baterii / edytuj:

 • tarcze zegarka przełączy na niski pobór mocy (uproszczony tryb wyświetlania) o ile dana tarcza to wspiera
 • muzyka
 • telefon (rozłącz bluetooth i synchronizację) – spore wytchnienie dla baterii
 • wifi
 • śledzenie aktywności
 • tętno
 • pulsoksymetr
 • podświetlanie

Ustawienia pory snu natomiast możemy edytować w aplikacji Garmin Connect na telefonie w menu: ustawienia / ustawienia użytkownika

 

 

 

Pulsoksymetr

 

Na koniec sprawa dość oczywista, pulsoksymetr to prawdziwy killer naszej baterii. W trybie działania ciągłego niszczy naszą baterię w tempie dwukrotnie szybszym niż bez tej funkcji. Możemy ją aktywować w menu: czujniki i akcesoria / pulsoksymetr  i tutaj ustawić działanie na:

 • wyłączono
 • podczas snu
 • cały dzień

Warto pulsoksymetr wyłączyć jeśli naprawdę nie zależy nam na ciągłej informacji o natlenieniu krwi. W sytuacji kiedy chcemy poznać ten parametr wystarczy, że odpalimy w zegarku widżet „pulsoksymetr” i zaczekamy chwilę na wynik pomiaru. 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry