Dawny Kraków zdjęcia lotnicze porównania
Dawny Kraków zdjęcia lotnicze cykl przedstawiający archiwalne ujęcia w zestawieniu ze współczesnymi fotografiami. W swojej galerii posiłkuję się ujęciami lotniczymi wyszperanych w czeluściach internetu. Pomimo moich starań część zdjęć różni się odrobinę od pierwowzoru, często wykonanego prawie 100 lat temu. Zdjęcia lotnicze w większości wykonywane były aparatami na kliszy mało lub średnio formatowej przy zastosowaniu obiektywów oscylujących od standardowej ogniskowej w okolicy 50mm po lekkie teleobiektywy. Ja do swojej pracy używam dronów, które nie są w stanie zachować idealnie tej samej perspektywy. Staram się. Mam nadzieję, że zdjęcia mimo wszystko oddają charakter zmian jaka zaszły w tkance naszego Krakowa na przestrzeniach lat.
Projekt “Dawny Kraków zdjęcia lotnicze” rusza i będzie żył własnym życiem.
Jeśli podoba Ci się moja praca udostępnij tę galerię i podaj dalej, co zachęci mnie do dalszych podróży w czasie. Mile widziane sugestie.
Zapraszam

Zakole Wisły pod Wawelem na których od lewej widzimy jeszcze willę Różyckich, brak alejek na bulwarach. Nie wielki skupisko paru domów przy ul. Zamkowej. Obecna ulica M. Konopnickiej na zdjęciu archiwalnym wygląda jeszcze jak dukt leśny. Po stronie Wawelu widać jeszcze sporo niezagospodarowanych terenów. Zdjęcie archiwalne pochodzi z około lat 30.

Budynek Poczty Głównej , tuż za nią budynki Straży Pożarnej. Ulica Westerplatte. Na zdjęciu pozwoliłem sobie na zabieg przeniesienia do współczesnego zdjęcia skrzydła samolotu. Podróż w czasie ? :)

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie , zdjęcie archiwalne z około 1930 r. Fotografia zaczerpnięte ze zbioru polska-org.pl

Widok z nad Podgórza w stronę Kazimierza. Z lewej strony widać fragmenty przęsła i Mostu Podgórskiego funkcjonującego w latach 1850–1925 , który obecnie zastąpiła kładka Bernatka. Ciekawostka: w miejscu mostu Podgórskiego przeprawa przez Wisłę istniała od dawna, początkowo w postaci brodu. Na wprost - dzisiejsza ulica Gazowa, przy niej zabudowania Krakowskiej Gazowni Miejskiej - wzniesionej w latach 1856 – 1857. Pierwsze latarnie zasilane pochodzącym stąd gazem zapłonęły na Rynku 22 grudnia 1857.

Dzielnica Podgórze kościół Świętego Józefa i Rynek Podgórski w tle Wisła. Zdjęcie z około 1920 roku.

Wawel oraz koryto Wisły lata około 1920 i współcześnie 2019. Zmieniło się jak widać wiele na przestrzeni tych 100 lat. Najbardziej brakuje w pejzażu willi Rożnowskich, która widoczna jest na archiwalnym zdjęciu na pierwszym planie.

1923 rok vs 2019 rok. Panorama wykonana z nad plant na Rynek główny, w tle Wawel oraz ledwo widoczna na ostatnim planie nieistniejąca już willa Rożnowskich u stóp Wawelu nad brzegiem Wisły.

Hotel Forum w Krakowie z lat 90tych. Przede wszystkim rzuca się w oczy zdecydowanie mniej zieleni w naszych czasach w stosunku do lat 90... I komu to znowu przeszkadzało ?

Ulica Bracka i widok w stronę Rynku, w głębi widoczny czubek baszty. Wyraźnie też widać, że dwie kamienice po lewej w międzyczasie dorobiły się dwóch pięter.

Widok z Pl. Matejki na ul. Filipa i Warszawską. Po prawej stoi niewidoczny na zdjęciu kościół Floriana. Czas w tym rejonie był łaskawy i nastąpiło niewiele zmian architektonicznych jak widać na zdjęciu.

Plac Matejki. Na tym zdjęciu Kraków nie dorobił się jeszcze pomnika. Widać zmiany w kamienicach i dobudówki.

Kościół św. Floriana przy placu Matejki. Na zdjęciach widoczne zmiany oraz podniesione obie wieże kościelne. Zdjęcie z przed około 100 lat

Ulica Felicjanek (dawna Nad Rudawą) na tym zdjęciu doskonale widać jak na przestrzeni 110 lat drastycznie zmieniła się zabudowa Krakowa. Poświęciłem niemało energii na zlokalizowanie obiektu zdjęcia na współczesnej mapie Krakowa. Praktycznie rzecz biorąc niezmienione pozostała jedynie część wieżyczki. Zdjęcie z roku 1905 autorstwa Edmunda Grünhäusera

Ulica Kanonicza nr. 3 brama kamienicy z drugiej połowy XIV W. W połowie XV w. była tutaj Bursa Grochowa dla żaków studiujących prawo.

Ulica Kanonicza nr. 21 renesansowa rezydencja dziekanów kapituły krakowskiej, która została wzniesiona w l. 1582 – 1588.

Ulica Kanonicza nr. 18 brama kamienicy dawnego pałacu biskupa Floriana z Mokrska, powstała w XIV wieku.

Ulica Pijarska obok bramy Floriańskiej (za placami) i widok na mury obronne oraz Arsenał Miejski w którym obecnie mieści się ekspozycja części zbiorów Muzeum Książąt Czartoryskich.

Widok z mostu Grunwaldzkiego na klasztor Na Skałce. Nieco po lewej jeszcze 100 lat temu mogliśmy z tej perspektywy oglądać Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej a nieco dalej w lewo kościół Bożego Ciała przy takiejże ulicy.

Ul. Krakowska, patrzymy na kościół Bonifratów jeszcze grubo zanim pojawiły się tory tramwajowe i w ogóle tramwaje oraz samochody :) Zdjęcie podobnie datowane na około 1910 rok.

Bulwary wiślane i taka ciekawostka otóż nasza współczesna kładka Bernatka jak się okazuje nie jest nowatorskim pomysłem, jest to zwykły plagiat :) 100 lat temu mieliśmy już kładkę, która gdzieś się zapodziała. Warto zwrócić uwagę na bocznice kolejowe biegnące bulwarami zapewne do nabrzeży portowych, które niestety nie zachowały się. Co, jeszcze ciekawsze dawne koryto Wisły po regulacji nurtu w około 1300roku skierowane zostało za Wawelem na wschód, wzdłuż dzisiejszych Plant Dietlowskich i dalej Aleją Daszyńskiego. Tak zwana wówczas Stara Wisła została zasypana w latach 1878-80, tworząc dzisiejsze Planty Dietlowskie i Aleję Daszyńskiego. Umożliwiło to uregulowanie rzeki w 1905-09 na powrót w jej dawnym korycie z przed powstania miasta i jednocześnie utworzenie Bulwarów Wiślanych.

Ul. Sławkowska a zdjęcie datowane prawdopodobnie po 1913 roku kiedy tramwaje wąskotorowe zostały zastąpione współcześnie nam już znanymi. Jako ciekawostka pierwsze linie tramwajowe elektryczne ruszyły w Krakowie 1902 roku. Widoczny na zdjęciu tramwaj lini nr.3 kursował: Długa - Rynek - Zwierzyniecka

Plac Mariacki i widoczny po prawej niewielki fragment kościoła św. Barbary wzniesiony w latach 1338-1402. Na zdjęciu na pierwszym planie ogrójec należący do kościoła św. Barbary - jest to kaplica cmentarna połączona z kruchtą, z zewnątrz dekorowana rzeźbieniami, wewnątrz mieści ołtarz z przedstawieniem Modlitwy w Ogrojcu wykonanym najprawdopodobniej przez Wita Stwosza lub jego warsztat. Na tym zdjęciu widzimy szereg zmian i modyfikacji powstałych na przełomie 100 lat.

Zdjęcie pochodzi z lat przedwojennych. Teatr Bagatela swoje początki miał w latach 1918. W roku 1926 przekwalifikowano teatr na kino. Pożar, jaki wybuchł w nocy 6 na 7 kwietnia 1928, całkowicie zniszczył wnętrze. W 1938 gmach zmodernizowano. Było to najbardziej eleganckie kino Krakowa. W latach 1946-1948 mieścił się tutaj Teatr Kameralny. Od 1949 roku Państwowy Teatr Młodego Widza. W 1957 powstał w tym miejscu Teatr Rozmaitości. W 1970 roku powrócono do nazwy Bagatela, a w 1972 nadano mu imię Tadeusza "Boya" Żeleńskiego.
Polecam również inne moje galerie zdjęć: zdjęcia lotnicze, Bieszczady z nieba lub mój blog i porady fotograficzne
Przydatne linki:
- fenomenalna strona o Krakowie na której znajdziecie niesamowitą bazę archiwalnych i współczesnych zdjęć
- facebookowa wersja ciekawostek o Krakowie i archiwalnych zdjęć, którą serdecznie polecam
- jeszcze jedna facebookowa strona prowadzona przez prawdziwe pasjonatki, warto: Dawny Kraków